Jakimi samochodami dysponują Ochotnicze Straże Pożarne w Gminie Zwierzyniec?

W związku z nastaniem wiosny, zwiększa się także ryzyko występowania pożarów w naszej gminie w związku np. z wypalaniem traw i krzewów na polach oraz na posesjach. Kluczowe jest zatem posiadanie odpowiedniego sprzętu strażackiego, dlatego zapytaliśmy Gminę Zwierzyniec, jakimi pojazdami pożarniczymi dysponują poszczególne jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej oraz kiedy były przekazane do użytku.

Kluczowe dla bezpieczeństwa są samochody z wodą

W Gminie Zwierzyniec funkcjonuje w sumie dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych:

• OSP Zwierzyniec,
  • OSP Kosobudy,
  • OSP Żurawnica,
  • OSP Guciów,
  • OSP Wywłoczka,
  • OSP Turzyniec,
  • OSP Obrocz,
  • OSP Sochy i
  • OSP Topólcza.

Dwie pierwsze OSP, tj. Zwierzyniec i Kosobudy, należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG), którego celem jest ujednolicenie działań o charakterze ratowniczym, podejmowanych w sytuacjach zagrożeń życia, zdrowia, mienia lub środowiska, podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne podmioty ratownicze (głównie OSP). Więcej o KSRG można przeczytać tutaj. Są to zatem jednostki najlepiej wyposażone.

W Gminie Zwierzyniec samochody z wodą posiada pięć Ochotniczych Straży Pożarnych: Zwierzyniec, Kosobudy, Wywłoczka, Turzyniec oraz Guciów (zbiorniki po 2,5 m3).

Oczywiście ważny jest tutaj także wiek i wyposażenie samego pojazdu. Patrząc pod tym kątem, najlepszy pojazd posiada jednostka OSP Zwierzyniec – Star L80LE G z 2005 roku. Z kolei OSP Kosobudy posiada Mercedesa 1124AF z 2000 roku. Najnowszym pojazdem we wszystkich jednostkach OSP w Gminie Zwierzyniec jest zaś Ford Transit Van z 2014 dla OSP Topólcza (bez wody). Co ciekawe, w użytkowaniu OSP Guciów jest jeszcze przekazany aż w 1995 roku Żuk A 151C.

Zestawienie pojazdów pożarniczych w Gminie Zwierzyniec

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym wykazem pojazdów pożarniczych użytkowanych przez jednostki OSP na terenie Gminy Zwierzyniec. W zestawieniu podano rodzaj pojazdu, numer rejestracyjny, rocznik pojazdu, informację o zbiorniku z wodą, datę przekazania samochodu do OSP oraz ceny zakupu brutto poszczególnych samochodów.

Źródło wiadomości:
BIP Zwierzyniec / odpowiedź na wniosek o informację publiczną