Jakim samochodem jeżdżą urzędnicy Gminy Zwierzyniec?

W grudniu 2016 roku podczas sesji Rady Miejskiej mieszkańcy Gminy Zwierzyniec dowiedzieli się o tym, że Burmistrz zakupił nowy samochód dla Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu. Początkowo na ten cel zarezerwowano w budżecie kwotę 90 tysięcy złotych, jednak według informacji, które uzyskaliśmy z urzędu na początku stycznia ostatecznie cena zakupu pojazdu była zaledwie kilka tysięcy niższa. Dlaczego zdecydowano się na tak drogi model auta?

Jaki samochód kupiła Gmina Zwierzyniec?

Według umowy zawartej pomiędzy Gminą Zwierzyniec a firmą Auto Broker Sp. z o.o. z Lublina, zamówiono i dostarczono do urzędu pojazd Suzuki SX4 S-CROSS 1.6 XLED. Samochód oznaczono numerem rejestracyjnym LZA 60464.

Jak możemy przeczytać na stronie producenta (cytat):

SX4 S-CROSS jest wyjątkowym modelem typu crossover stanowiącym udane połączenie samochodu kompaktowego z rozwiązaniami stosowanymi w modelach terenowych (SUV).

Jak możemy przeczytać w specyfikacji technicznej, zakupione auto ma / posiada m.in.:

• Silnik benzynowy 1586 cm o mocy 120 KM
  • Wymiary dł/szer/wys/ 4300 / 1765 / 1575 mm
  • Typ nadwozia: 5 -drzwiowe
  • Moc: 120 KM / 6000 obr./min
  • Układ przenoszenia napędu: 2 WD
  • Liczba miejsc: 5
  • Opony zimowe i letnie 17′
  • Czujniki parkowania tył/przód
  • Autoalarm z centralnym zamkiem sterowanym pilotem
  • Dywaniki gumowe

Dodatkowo, samochód posiada gwarancję na podzespoły mechaniczne 3 lata lub 100 000 km, zaś na powłokę lakierniczą 1 rok.

Ile kosztował samochód dla Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu?

Tutaj dochodzimy do najbardziej kontrowersyjnej kwestii. Otóż ostatecznie cena zakupu pojazdu wraz z ubezpieczeniem wyniosła 83 090,00 zł.

Oto zawarta umowa i specyfikacja techniczna pojazdu, którą otrzymałem z urzędu w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej:

Czy Urząd Miejski w Zwierzyńcu potrzebował samochodu za 81 tysięcy złotych?

Patrząc na powyższą specyfikację oraz po krótkim rozpoznaniu rynku pojazdów osobowych, mogę stwierdzić, że kupiono samochód bardzo komfortowy, wygodny w użytkowaniu i posiadający wiele usprawnień dla kierowcy. Wydano jednak sporą kwotę z publicznych pieniędzy, dlatego na taki zakup mieszkańcy Gminy Zwierzyniec powinni patrzeć bardzo dokładnie.

W cenie około 50 000 złotych brutto (a więc aż 31 tysięcy złotych taniej!) można było z powodzeniem kupić samochód innej marki, mniej efektowny i trochę gorzej wyposażony, który w mojej ocenie spełniałby wszystkie potrzeby transportowe urzędników. Nie zdecydowano się jednak na oszczędności w tym zakresie, chociaż mieszkańcy Gminy Zwierzyniec regularnie zgłaszają do urzędu pilniejsze kwestie, niż zakup nowego samochodu.

Pod uwagę jak widać powyżej nie wzięto też dostępnych na rynku możliwości długoterminowego wynajmowania samochodu lub nie skorzystano z leasingu pojazdu. Wówczas szacunkowo rata za ten konkretny model mogłaby wynieść po około 1500 zł miesięcznie (w zależności od oferty, długości trwania wynajmu czy leasingu, etc.). Rozbicie płatności na raty jest znacznie efektywniejsze w przypadku zakupu samochodu osobowego, a różnicę można było przeznaczyć na inny, bardziej palący cel lub po prostu zaoszczędzić.

Jak burmistrz p. Jan Skiba uzasadnił zakup tak drogiego samochodu dla Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu?

O zakup nowego samochodu dla Urzędu Miasta zapytałem burmistrza p. Jana Skibę podczas sesji rady, która odbyła się w dniu 15 grudnia 2016 r. Jak możemy przeczytać w oficjalnym protokole z sesji (bezpośredni link do protokołu) na postawione przeze mnie pytanie:

„Dlaczego Burmistrz umie znaleźć w budżecie gminy w tym roku ok. 90 tys. zł na zakup samochodu dla Urzędu Miejskiego, podczas gdy samochód można lizingować z niską ratą miesięczną? Dodałem, że nie ma potrzeby kupować drogich przedmiotów, szczególnie takich, które szybko tracą na wartości.”

Burmistrz p. Jan Skiba odpowiedział:

„- odnośnie zakupu samochodu dla Urzędu Miejskiego w Zwierzyńcu Burmistrz poinformował, że wydatek ten nie jest w żadnej mierze rozrzutnością. Inne gminy też posiadają samochody służbowe, co więcej niektórzy, jak np. Gmina Szczebrzeszyn zmieniają je dużo częściej (w Szczebrzeszynie to już 4 samochód).

Burmistrz podkreślił, że wydatek ten jest wręcz koniecznością zważywszy, że od kilku lat Gmina Zwierzyniec w ogóle nie posiada samochodu służbowego i przez cały ten czas zarówno Burmistrz, jak i pracownicy jeździli służbowo do Lublina i Zamościa prywatnymi samochodami, eksploatując je.”

Niestety prywatnie nie zgadzam się z takim uzasadnieniem. Nie kwestionuję tutaj zasadności zakupu samochodu dla Urzędu Miejskiego, tylko jego finalną cenę (obecnie, zaledwie 1,5 miesiąca po zakupie, trwa wyprzedaż rocznika i można go kupić niemal 10 tys. taniej…) oraz sposób płatności (samo Suzuki oferuje możliwość długoterminowego wynajmu za kilkaset złotych miesięcz
nie).

Szkoda, że Burmistrz nie wziął tego pod uwagę i wybrał taki model oraz zapłacenie za samochód od razu pełnej kwoty, zamiast przeznaczenia różnicy na rozwiązanie problemów i spraw zgłaszanych przez mieszkańców naszej gminy.

Źródło zdjęcia: strona producenta aut Suzuki