Urodziny Aleksandry Wachniewskiej – relacja

0
1454

Ten ostatni wrześniowy weekend w Zwierzyńcu był kulminacją obchodów Roku Aleksandry Wachniewskiej, świętowano bowiem 120 urodziny roztoczańskiej malarki.

Piątek

Obchody urodzin Aleksandry Wachniewskiej rozpoczęły się w Rotoczańskim Parku Narodowym, w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym wernisażem wystawy obrazów malarki, których znaczna większość pochodziła z prywatnej kolekcji wnuka Wachniewskiej, Łukasza Koniarka.
Wystawę otworzył dyrektor Tadeusz Grabowski. O obrazach, życiu i twórczości malarki opowiedział wnuk Aleksandry Wachniewskiej, pan Łukasz Koniarek. Odwiedzający mogli zakupić pocztówki z reprodukcjami obrazów oraz wydane przez Pocztę Polską, z okazji 120 rocznicy urodzin malarki, znaczki, które nadal można zakupić w placówce Poczty Polskiej. Dodatkowo dla przybyłych gości RPN przygotował upominki związane z twórczością Aleksandry Wachniewskiej. Wystawa dostępna jest dla odwiedzających OEM RPN.
Wieczorem, przy dźwiękach muzyki zwierzynieckiej Orkiestry Dętej, nastąpiła uroczysta prezentacja muralu oraz wręczone zostały podziękowania dla osób, które przyczyniły się jego powstania. Od piątku mural będzie widoczny również w nocy dzięki dodatkowemu podświetleniu, które zapewnił Urząd Miasta i Gminy. Mural powstał dzięki staraniom Stowarzyszenia im. Aleksandry Wachniewskiej, które także było współorganizatorem sobotniego gminnego pikniku.

Sobota

Drugi dzień obchodów 120 rocznicy urodzin Aleksandry Wachniewskiej rozpoczął się rajdem rowerowym zorganizowanym przez Roztoczański Park Narodowy. Pogoda dopisała i rowerzyści pokonali trasę Zwierzyniec – Florianka – Górecko Kościelne – Zwierzyniec.
Na gminnym pikniku na łączce przy ul. Aleksandry Wachniewskiej mieszkańcy częstowali się wzajemnie smakołykami przyniesionymi w koszach piknikowych. Ci co nie przynieśli ze sobą koszy, mogli zakupić ciasta i lokalne przysmaki przygotowane przez KGW Turzynianki i Koło Gospodyń Wiejskich w Obroczy. Dzieci korzystały z malowania twarzy i niezliczonej ilości waty cukrowej. Gościom czas umilali muzycy, którzy wykonywali znane nam piosenki poczynając od lat 20. XX wieku aż do czasów bardziej nam współczesnych.
Uczestnicy mogli podziwiać rzeźby wykonane podczas tegoroczne pleneru rzeźbiarskiego organizowanego przez Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu. Tematem pleneru była postać Aleksandry Wachniewskiej.
Przy dźwiękach muzyki wyruszył korowód ścieżką z obrazami Aleksandry Wachniewskiej. Ścieżkę tę zorganizowało Stowarzyszenie im. Aleksandry Wachniewskiej. Do tej pory dwie reprodukcje obrazów stanęły we Floriance. Reprodukcje obrazów malarki stanęły w miejscach, w których były malowane, dzięki czemu możemy porównać jak miejsca z obrazów wyglądają obecnie. Są to miejsca: obok kościoła na wodzie, 2 reprodukcje przy moście na Zwierzyńczyku oraz na końcu kanału na Zwierzyńczyku. Przed domem, w którym mieszkała malarka, po drugiej stronie ulicy Wachniewskiej,stanęła sztaluga z jej autoportretem.

Niedziela 

W ostatnim dniu obchodów 120 rocznicy urodzin Aleksandry Wachniewskiej Stowarzyszenie im. Aleksandry Wachniewskiej zaprosiło mieszkańców na wspólny na spacer śladami obrazów malarki, które były okazją do zagłębienia się w historię powstania Zwierzyńca, położenia geograficznego i wspomnienia modrzewiowego dworu. Spacer zakończył się w miejscu, gdzie zaczęły się obchody urodzin Aleksandry Wachniewskiej, tj. w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym.
To nie koniec wydarzeń związanych z Rokiem Aleksandry Wachniewskiej. Już niedługo Stowarzyszenie zapowiedziało kolejny sposób na uczczenie pamięci malarki – posadzenie 120 drzew.

Projekt „Mural Aleksandry Wachniewskiej” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programy Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.” Operatorem projektu jest Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej oraz Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych.

Projekt „Ścieżka z obrazami Aleksandry Wachniewskiej” sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem Operatora projektu – Euroregion Roztocze.