Jednym z najciekawszych obiektów stanowiących główną atrakcję Zwierzyńca, w skali kraju i nie tylko jest barokowy Kościółek „na wodzie”. Ze względu na swoje malownicze położenie jest również najczęściej fotografowanym obiektem regionu. Warto, więc przeczytać o dziejach jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków Zwierzyńca i całego Roztocza.
Rys historyczny
Osobliwy rozdział w dziejach Zwierzyńca zapisała żona III ordynata Jana zwanego Sobiepanem. Była nią Francuzka Maria Kazimiera d′Ąrquien, późniejsza królowa Marysieńka. Za jej przyczyną na nowo urządzono zwierzyniecki ogród. Przebudowano oś wodną, utworzono też spory staw z czterema wyspami, na jednej z nich wybudowano domek na wodzie, do którego pływano gondolą.
Dopiero sto lat później, w latach 1741 w domek na wodzie wmontowano ściany murowanej kaplicy pod wezwaniem św. Jana Nepomucena. Fundatorami tej późnobarokowej świątyni, położonej na małej wyspie pałacowego stawu, byli Teresa i Tomasz Zamoyscy jako wyraz wdzięczności za narodziny długo oczekiwanego syna Klemensa, dzisiaj Kościółek na wodzie najcenniejszy zwierzyniecki zabytek, zlokalizowany w najbardziej eksponowanym i malowniczym miejscu – na jednej z czterech wysp pałacowego stawu. Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica oraz figurka Matki Boskiej z Lourdes. Szczególny urok świątyni na wodzie dodaje nocna iluminacja.
Budowa Kościoła
Kościół na wodzie wybudowany został najprawdopodobniej przez budowniczego Jan Columbaniego według projektu architekta Andrzeja Bema. Kościółek jest murowany z mansardowym dachem i z wyposażeniem wnętrza, a dojście do niego jest możliwe przez most. W skromnym wnętrzu znajdują się polichromie pędzla Łukasza Smuglewicza. Na fasadzie umieszczono kartusz z herbami Zamoyskich „Jelita” (trzy skrzyżowane włócznie) i Michowskich „Rawicz” (panna na niedźwiedziu).
Kościółek jest wyjątkową atrakcją dla mieszkańców Zwierzyńca, ale także dla turystów odwiedzających miasteczko nad Wieprzem. Unikalne walory przyrody i krajobrazu oraz dziedzictwo kulturowe w formie wielu zabytków, wzbudzają nieustanny podziw i sprawiają, że odwiedzający, właśnie na Roztoczu znajdują odpoczynek z dala od zgiełku wielkich miast.
Zdjęcie Kościoła na wodzie w Zwierzyńcu (By Centymetr – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=17409208):
Widok od frontu (kliknij, żeby obrócić lub przybliżyć):